Trojí systém filtrace
Když nasypete do filtračního bubnu křemičitý písek o potřebné velikosti zrn, budete očekávat, že se uvnitř mezi jednotlivými zrníčky budou zachycovat nečistoty. Je to celkem logické, neboť zrnka písku jsou optimálně velká a dostatečně ostrá, takže budou vodní masu filtrovat velmi spolehlivě. Po určité době se písek pak vymění za nový, protože vodní erozí se ostré hrany obrousí a filtrační schopnost se tím do jisté míry omezí.
Ovšem totéž, co dokáže křemičitý písek, zvládne i zeolit. Ten se rovněž drtí do různých frakcí a jednou z nich je i ta filtrační, optimalizovaná pro bazénové filtrace. Zeolit filtruje stejně efektivně, co se týče vnějšího povrchu minerálu, ale to není zdaleka vše, co dovede.
Druhý stupeň filtrace – filtrační schopnost zeolitu se navyšuje jeho vnitřní strukturou. Ta připomíná mycí houbu, a kdybyste se na tento velmi zvláštní nerost zadívali pod mikroskopem, objevíte tu velmi hustou síť drobounkých chodbiček. Uvádí se, že plocha vnitřních chodeb je tak velká, že by pouhá hrst zeolitu jimi pokryla celou rozlohu fotbalového stadionu. Je vám tedy asi jasné, že některé nečistoty mohou proniknout až dovnitř, a že se tím opět zvýší filtrační schopnost.
Třetí stupeň – minerál zeolit vykazuje ještě jednu zvláštnost, velmi ochotně pohlcuje z vody toxický amoniak a některé toxické ionty prvků, např. olovo nebo měď, a do vody pak na principu iontové výměny uvolňuje minerální ionty sodíku, které jsou běžnou součástí vody a životního prostředí.
Nízká cena
Na základě vyjmenovaných faktů o trojité filtraci se vám může zdát, že bude cena zeolitu ve srovnání s křemičitým pískem podstatně vyšší, ale není tomu tak. Pořídíte jej velice levně, například za 25 kg filtračního zeolitu pro bazénovou filtraci nezaplatíte ani tři stovky a nemusíte se tudíž obávat, že by vám právě zeolit výrazně naboural rodinný rozpočet.