Jóga v životě žen

Démon alkohol na mateřské dovolené

Mateřská dovolená je náročné období. Na jednu stranu krásné, máte doma svého potomka, který je šikovný , dělá vám radost a s vděčností sledujete jeho pokroky. Na druhou stranu je to období sociální izolace kdy ztrácíte zaměstnání i část svého času pro sebe. Pokud se s někým setkáte jsou to většinou další maminky, kdy se hovor točí o plenkách, opruzeninách a příkrmech. 

maminka

Spánku je pomálu, což se odráží ve vaší náladě i energii a když prcek zlobí, už se těšíte na večer, až si nalijete sklenku bílého vína a trošku se uklidníte. K úzkosti v mateřství přispívá i porovnávání dokonale naaranžovaných fotek miminek a maminek na sociálních sítích. Dokonale uklizený byt (u vás slušný nepořádek), miminko spokojeně spící ve své postýlce (u vás jedině v náručí nebo s vámi ve velké posteli) a maminka nalíčená s umytými vlasy a šik oblečením (které rozhodně nemusí skrývat ten převis na břiše jako u vás, a kdy naposledy jste si myla vlasy ani nevíte).

víno

Pozor na alkohol

Není proto divu, že mateřská dovolená je pro vznik alkoholismu rizikový faktor. Spousta žen během mateřské začne pít a množství alkoholu nenápadně zvyšuje. Je to kolotoč ze kterého se jde ale špatně ven. Nenabádáme vás k úplné abstinenci, ale spíše obezřetnosti. Jestliže máte nějakou frustraci, zkuste ji vyřešit jinak než sklenkou. Domluvte si hlídání, objednejte se ke kadeřnici a tak dále. Odpovězte si na pár otázek a zjistěte, jak na tom s alkoholem jste.

  • pijete víc, než jste měla v plánu (chtěla jste jednu skleničku, ale jdete si nalít už třetí)?
  • alkohol vám komplikuje vaše každodenní povinnosti (například nemůžete jet autem nakoupit)?
  • lahve alkoholu schováváte (a těšíte se, až všichni usnou a nalijete si)?
  • pijete většinou sama?
  • hlídáte si, aby byla doma vždy kapka alkoholu?
  • s alkoholem se cítíte uvolněná a v pohodě?
  • okolí vám dává najevo, že to s pitím přeháníte?
  • opakujete se a občas máte okno?

Jestliže jste odpověděla vícekrát ano, alkohol omezte a v případě větších problémů s pitím vyhledejte odbornou pomoc. Není se za co stydět!

Read More

Jóga v životě žen

Dopřát tělu půlhodinku jógového usebrání denně, je pro všechny ženy nesmírně cennou devízou. Čas věnovaný vyvažováním životní harmonie a rovnováhy pomocí dechových, meditačních a koncentračních  technik přinášejí potřebný klid a pohodu. Navazují očistné postupy detoxikace těla, správná výživa a vyvážená životospráva. Jógu lze provozovat pod vedením lektorek, které ženy provedou provedou všemi úskalími, jež v počátku mohou nastat. Toto cvičení je potřeba zvládat postupně a se zapojením všech částí těla. Dobrým spolupracovníkem je podložka z materiálu, na kterém je cvičení příjemné. Rovněž v domácím prostředí si lze kvalitně zacvičit. Ideálního průvodce lze najít v hlasové nabídce internetových serverů. V současné době se do popředí zájmu dostala Office jóga, kterou lze vyvažovat stres a napětí při sedavém zaměstnání. Zacvičit si ji ženy mohou i se spolupracovníky. Tento typ jógy přispívá nejen k dobrému zdraví. Ale i k duševní pohodě v pracovním procesu.

Jóga pro ženy

Hot jóga je praktikována v místnosti se zvýšenou teplotou. Která při cvičení povzbuzuje pocení a tím zároveň detoxikaci organizmu. Teplem lze snížit svalová poranění, bolesti kloubů či artritické bolesti. Ženy, které si tento způsob cvičení oblíbí, mohou přejít na jeho náročnější variantu – Hot power jógu.

Spokojená žena

Kterou si zdokonalí provádění jednotlivých pozic. K probuzení plného potenciálu ženství je určena Kundalini jóga, zvaná vědomí. Usměrňující proudění energie podél páteřních kanálků. U tohoto cvičení se používají vedle speciálních dýchacích technik i meditace. U kterých se zpívají mantry. Výhodou je nenáročnost při provádění jejich pozic a mohou ji zvládnout i starší ženy. Uvolňovat napětí v těle, včetně fascií, je možné pomocí Jin jógy. V počátku se jednotlivým pozicím věnují dvě minuty a pomalým a klidným způsobem se přechází na výdrž až pětiminutovou. U toho typu cvičení se nepoužívá síla. A přesto se tělo dostane přes energetická centra a meridiány do stavu potřebného klidu a rovnováhy. Navazující na Jin jógu je Jang jóga, která přidává prvky více technicky náročné.

Read More