Vrtání různých materiálů

   Vrtačka i nástroj

   Abychom mohli tuto činnost vůbec provádět, tak samozřejmě potřebujeme vrtačku, protože bez ní to samozřejmě nepůjde. Samozřejmě záleží, k jakému účelu ji potřebujeme. Bavíme se tu o strojích od menších stolních vrtaček až po velké radiální, na které se musí kusy přemisťovat třeba jeřábem, protože už něco váží, což jenom dokazuje, že mají dostatečnou sílu i k vrtání velkých průměrů. Dnes už se velká část tohoto procesu odehrává na CNC strojích, protože ty dosahují velké přesnosti a efektivity práce.

   obráběcí nástroje

   Před či po vrtání můžou být ještě jiné operace jako je středění a závitování. Nyní se můžeme přesunout na nástroje, přičemž ty se starají o odebírání třísky a její odvod pryč. Dnešní nástroje pro stroje mají i mnohdy kanálky, kterými proudí chladící kapalina, což umožňuje i při vysokých rychlostech dosahovat slušných teplot. Co se týče materiálu, tak takový vrták do dřeva vypadá o dost jinak než vrták do betonu.

   Široký sortiment

   Samozřejmě záleží na tom, co vrtáme a jak často, přičemž podle toho musíme volit vhodné nástroje. Není to až tak složité, protože každý má předepsáno do čeho s ním můžeme vrtat, jakou řeznou rychlost volit a do jaké teploty se dá používat. Samozřejmě těmto vlastnostem musíme přiměřeně nastavit stroj, aby proces probíhal rychle, ale zároveň jsme dosáhli dobré životnosti nástroje.

   špička vrtáku

   Jestliže potřebujete vrtat do tenkých materiálů jako jsou plechy, tak můžete zvolit Vrtáky stupňovité. Už název nám napovídá, že mají hned několik stupňů, tedy průměrů, takže vrtání otvoru probíhá postupně. Mnohdy není potřeba ani žádné navrtávání, a proto se celý proces zjednodušuje a tím i zároveň zlevňuje. Zakoupit se dají v mnoha různých průměrech, kdy už je na Vás, které zrovna potřebujete. Zvolit si můžete také úhel špičky, který nemusí být běžný, protože se prodávají varianty s úhlem špičky 90°.