Démon alkohol na mateřské dovolené

   Mateřská dovolená je náročné období. Na jednu stranu krásné, máte doma svého potomka, který je šikovný , dělá vám radost a s vděčností sledujete jeho pokroky. Na druhou stranu je to období sociální izolace kdy ztrácíte zaměstnání i část svého času pro sebe. Pokud se s někým setkáte jsou to většinou další maminky, kdy se hovor točí o plenkách, opruzeninách a příkrmech. 

   maminka

   Spánku je pomálu, což se odráží ve vaší náladě i energii a když prcek zlobí, už se těšíte na večer, až si nalijete sklenku bílého vína a trošku se uklidníte. K úzkosti v mateřství přispívá i porovnávání dokonale naaranžovaných fotek miminek a maminek na sociálních sítích. Dokonale uklizený byt (u vás slušný nepořádek), miminko spokojeně spící ve své postýlce (u vás jedině v náručí nebo s vámi ve velké posteli) a maminka nalíčená s umytými vlasy a šik oblečením (které rozhodně nemusí skrývat ten převis na břiše jako u vás, a kdy naposledy jste si myla vlasy ani nevíte).

   víno

   Pozor na alkohol

   Není proto divu, že mateřská dovolená je pro vznik alkoholismu rizikový faktor. Spousta žen během mateřské začne pít a množství alkoholu nenápadně zvyšuje. Je to kolotoč ze kterého se jde ale špatně ven. Nenabádáme vás k úplné abstinenci, ale spíše obezřetnosti. Jestliže máte nějakou frustraci, zkuste ji vyřešit jinak než sklenkou. Domluvte si hlídání, objednejte se ke kadeřnici a tak dále. Odpovězte si na pár otázek a zjistěte, jak na tom s alkoholem jste.

   • pijete víc, než jste měla v plánu (chtěla jste jednu skleničku, ale jdete si nalít už třetí)?
   • alkohol vám komplikuje vaše každodenní povinnosti (například nemůžete jet autem nakoupit)?
   • lahve alkoholu schováváte (a těšíte se, až všichni usnou a nalijete si)?
   • pijete většinou sama?
   • hlídáte si, aby byla doma vždy kapka alkoholu?
   • s alkoholem se cítíte uvolněná a v pohodě?
   • okolí vám dává najevo, že to s pitím přeháníte?
   • opakujete se a občas máte okno?

   Jestliže jste odpověděla vícekrát ano, alkohol omezte a v případě větších problémů s pitím vyhledejte odbornou pomoc. Není se za co stydět!