Mohou již dnes existovat plně funkční roboti?

   V dnešní době technologické revoluce se stává realitou stále více zařízení, které známe jen z vědecko-fantastických filmů či knih. Jedním z nich jsou i automatizované stroje podobné lidem, nazývající se androidi či častěji roboti. Toto slovo pochází z češtiny a je odvozeno z výrazu „robota“ či „robotovat“. Navzdory obecnému přesvědčení nepochází z hlavy Karla Čapka, nýbrž jeho bratra Josefa. Karel je chtěl původně nazval „laboři“, avšak Josefův nápad na slovo robot se mu nakonec líbil víc. V každém případě se však můžeme ptát, zda se i tito nestanou v blízké budoucnosti realitou. Koneckonců, jak již bylo řečeno, technika se rozvíjí skutečně překotným tempem. Můžeme se tedy v blízké budoucnosti dočkat skutečných robotů?

    

   klasická představa robota

    

   Pravdou je, že pokusy v tomto směru se již provádí, a to především v Japonsku. Zatím se však jedná o poměrně jednoduché stroje, které rozhodně nedokážou kompletně napodobit lidské chování tak, jak to dokáže robot v literatuře či filmu. Například existuje robot, který umí tančit, avšak ten vám nedokáže podat ovladač.

    

   Ovšem pokud se oprostíme od představy, že androidi musí nutně vypadat jako člověk, uvidíme, že pokrok je ve skutečnosti mnohem dál, než bychom čekali. Například v lékařské praxi či výrobě se roboti používají poměrně často.

    

   robot s podobou pavouka

    

   Jedná se o přístroje, které provádí zadanou funkci, avšak dokážou také reagovat na změny vnějších parametrů a přizpůsobit se jim. Díky tomu mohou kompletně zastat lidskou práci, a to často mnohem přesněji a efektivněji. Je tedy jasné, že v podobných strojích je budoucnost, alespoň pokud se směřování společnosti nezmění. Pokud jde o umělou inteligenci, tak i zde jsou její možnosti neustále rozšiřovány, a je jen otázkou času, kdy bude vyroben první skutečně samostatný inteligentní robot. To samozřejmě může vzbuzovat otázky, zda to pro nás nebude nebezpečné. Avšak není třeba se bát – zatím rozhodně nejsme tak daleko, abychom byli ohroženi vlastními vynálezy.