Bydlení bez banky


      Bydlení v nájmu je vhodnější pro ty, kteří se chtějí zavazovat k hypotéce, a nemají dostatek financí na nákup nemovitosti bez úvěru. Naprostá většina lidí dnes musí mít hypotéku, jinak by si neohli bydlení dovolit. Nájem volí i lidé, kteřísi často stěhují třeba kvůli práci, a nechtějí neustále nakupovat a prodávat nemovitosti podle aktuální nutnosti. Jenže nájemní bydlení má i své stinné stránky, a to nečastěji v podobě problémů s majiteli pronajaté nemovitosti. Je celkem častý jev že majitelé pronajatých bytů neopravují závady a nechtějí vracet jistiny, které vyžadují před podpisem smlouvy. Problematické bývá i vyúčtování spotřebované vody a energií, a proto raději spousta lidí volí cestu vlastního bydlení i za cenu splácení hypotéky na 30 let.

      peníze bydlení

      Ne každý ale hypotéku dostane
      Česká národní banka poměrně výrazně zpřísnila podmínky, za kterých banky mají poskytovat hypotéky. Už nedostanete 100% hypotéku, ale jen zhruba 80 % z celkové částky. Musíte mít buď naspořeno, nebo musíte mít stavební pozemek a nebo nemovitost k rekonstrukci. To bývá často problém, vzhledem k cenám nemovitostí obecně. Banky přísně postupují všechny žadatele o hypotéky, protože jde o úvěr na desítky let. Chtějí mít jistotu, že žadatel bude schopen hypotéku splácet. Paradox je, že splátka hypotéky je často nižší než měsíční nájemné.

      uzavření smlouvy

      Pokud vám banka hypotéku zamítla, je pro vás možnou cestou nebankovní hypotéka, která je poskytovaná nebankovními společnostmi. Většinou jde o úvěrové společnosti, které nevyžadují an zástavu nemovitosti, ani čistý registr dlužníků. Do něj se dnes člověk dostane ani neví jak. Je důležité hypotéku vzít jedině tehdy, když jste si jistí že ji dokážete splácet. Nezapomínejte ani na pojištění nemovitosti a na osobní pojištění, které pokryje případný výpadek příjmů a nebo které za vás uhradí zbytek splátek třeba v případě úrazu nebo vážné nemoci.