Zubaře se nemusíte bát

      Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, kam vlastně dochází váš zubní lékař, když potřebuje ve své ústní dutině provést nějaký zákrok? Možná si na to vzpomenete po přečtení těchto řádků, které si připomenete v zubní ordinaci, až budete usedat do křesla a váš lékař se nad vámi bude sklánět. Klidně se jej ve vší slušnosti zeptejte, jak on řeší jeho vlastní potíže, a třeba se v ordinaci se smyslem pro humor celkově zlepší nálada.

      přední zuby

      Dobrá nálada je pro provádění veškerých úkonů u zubaře v Praze klíčová, čím více jste uvolnění, tím lépe budete vše snášet, a tím snáze se také bude pracovat samotnému zubaři. Jak posílit vlastní sebevědomí a zbavit se stresu a strachu před výkonem u zubního lékaře?

      Důležité je mít povědomí – jestliže jste objednáni k nějakému zákroku a nevíte, co vás čeká, budete přinejmenším propadat sklíčenosti a nervozitě. Proto je velmi důležité se zubařem komunikovat a požádat jej, aby vám vše podrobně objasnil. Většina zákroků je navíc bezbolestná, a tak v podstatě nemáte důvody k obavám. Paradoxně se lidé nejvíce bojí extrakce zubu, a ta je přitom prováděna s lokálním anestetikem, takže neucítíte vůbec nic.

      zubní ordinace

      Nasnídejte se – nechoďte k zubaři nalačno, protože hlad ještě zvýší hladinu stresových hormonů a nebude to zrovna příjemné. Dosyta se najezte a dopřejte si u snídaně naprostý klid. Zároveň si na tento den nic neplánujte, vezměte si volno, vysaďte v práci a doma pak jen odpočívejte. To platí zejména po vytržení zubu, kdy je klid velmi důležitý.

      Antistresové pomůcky – nervozitě dovedou zabránit i některé vhodné pomůcky. Někdo si bere do čekárny knihu, někomu vyhovuje mít v ruce masážní míček, k uklidnění může zabrat i chytrá plastelína. Někteří lidé se uklidňují i zatínáním ostrých hran nehtů do bříšek prstů, kdy mírná tlaková bolest přenese jejich pozornost jinam, než do oblasti ústní dutiny.