Trampolínu by vám doporučil i ortoped

      Odborníci v oboru ortopedie a fyzioterapie vám doporučí vhodné cviky, s nimiž docílíte podpory nožní klenby. Jedním z nich je i střídavé našlapování na špičky a na paty (na pevné podložce, např. na koberci v obýváku), kdy na nich spočívá veškerá váha vašeho těla. Jestliže budete skákat naboso na trampolíně, budete podobným způsobem zatěžovat příčnou i podélnou klenbu chodidel a postupně situaci zlepšovat. Skákání působí jak preventivně proti vzniku ploché nohy, tak i léčebně – terapeuticky. Můžete se o tom dočíst i v některých příspěvcích, podložených praxí.

      dívka na trampolíně

      Vhodnou pomůckou proti plochým nohám jsou i zdravotní pantofle s jedním páskem, tzv. korkáče. Měly by však mít pouze jeden pásek, který zajistí to, že chodidlo donutí zatěžovat svalstvo, jež se postará o to, aby obuv z nohy nesklouzla dolů. Hmotnost korkáče je dostatečná k tomu, aby svaly chodidel zatěžovala optimálně – ani moc, ani málo.

      cvičení naboso na trampolíně

      Dobrá nálada

      Působí na vás ve velké míře stres? Býváte často pod tlakem a máte kvůli tomu problémy s koncentrací a soustředěním? Pak by vám mohla pomoci právě trampolína. Začněte lehkými odrazy a postupně zvyšujte námahu tak, abyste pocítili příjemné uvolnění a příval hormonů štěstí – endorfinů do krevního řečiště.

      Výhodou je, že na trampolíně mohou cvičit i malé děti, a to zcela bezpečně, pokud je nářadí zajištěno ochrannou sítí a krytem obvodových pružin. Musí jít ovšem o certifikované, bezpečné výrobky, zhotovené z masivní a stabilní kovové konstrukce, nikoli z ošizených tenkostěnných trubek.

      Dalším předpokladem pro zajištění vaší bezpečnosti jsou jisté zásady, které byste neměli podceňovat, jako je využívání nářadí jednotlivě (nikoli ve více osob současně), odebrání všech předmětů z kapes, odložení řetízků, náramků a všeho dalšího, co by vám mohlo při skákání překážet, a také cvičení bez jídla v ústech včetně žvýkaček. Kdyby vám zaskočilo, mohli byste se i udusit.