Jak vypadají školní obědy různě po světě?

   Ne v každé škole je samozřejmostí, že vám poskytne i oběd. Ve většině zemí ale školní obědy fungují na podobném principu, jako u nás, tedy že si studenti mohou za určitý poplatek odebírat každý školní den oběd.

   Obědy mají samozřejmě různé podoby. Jsou ovlivněny ekonomikou země, tamější kulturou, surovinami, tradicemi. Pojďme se podívat na příklady, jak mohou vypadat školní obědy v různých zemích světa.

   Francie

   Školní obědy francouzských studentů jsou na vysoké úrovni. Používají se kvalitní suroviny a dbá se na vyváženost a nutriční hodnotu jídla. Každý oběd se skládá ze čtyř chodů. První z nich je salát z čerstvé zeleniny. Dalším chodem je hlavní jídlo, které zahrnuje kvalitní protein v podobě libového masa, ryby nebo jiných mořských plodů s přílohou a další zeleninou. Třetím chodem jsou vybrané sýry, džem a francouzské pečivo. Poslední chod je malý dezert, například bonbón, kousek koláče nebo marcipánu.

   sýry

   Japonsko

   V Japonsku hodně dbají na zdravou výživu studentů a aby měli jejich obědy spoustu vitamínů a minerálů. Většina obědů je založena na rýži, čerstvé rybě a čerstvé zelenině. Děti navíc pomáhají s přípravou jídla, servírování a úklidem. Je to proto, aby si osvojily tyto návyky do budoucnosti a aby si více vážily jídla.

   korejské jídlo

   Jižní Korea

   V Jižní Koreji dostávají studenti jídlo v tácech, které mají přesně vyhrazené sekce pro jednotlivé součásti obědu. Těch je totiž několik. Největší část tvoří samozřejmě rýže. V další sekci se nachází polévka. Poté kimchi, což je velice zdravá směs fermentované zeleniny a tradiční korejské jídlo. V další sekci se nachází další zelenina a v poslední nějaké bílkoviny, ryby nebo maso.

   Itálie

   V Itálii na studenty čeká dvou chodové menu. První chod zahrnuje, jak jinak, porci těstovin s omáčkou, většinou rajčatovou. Druhý chod obsahuje většinou maso, kuřecí, vepřové, hovězí nebo ryby s přílohou a také porci čerstvé zeleniny.